Miód, jak niektórzy twierdzą, to „zakazany owoc” dla diabetyka. Chyba nie do końca tak jest. Miód zawiera około 60 różnych substancji. Jest źródłem dobrze przyswajalnych węglowodanów : glukozy i fruktozy. 10 g miodu zawiera 0,3 – 3,3 % białka, 77,2 węglowodanów, dostarcza organizmowi człowieka 335 kalorii. W miodzie znajdują się liczne składniki mineralne: sole wapnia, sodu, magnezu, żelaza, siarki, jodu, chloru, fosforu. Miód zawiera też mikroelementy: mangan, krzem, aluminium, bor, chrom, miedź, lit, nikiel, ołów, cynę, cynk, osm i kwasy organiczne: jabłkowy, alkoholowy, cytrynowy, mlekowy, szczawiowy i witaminy: B2, PP, C.
Zakazany czy nie?
Miód , mimo wielu swoich wartości leczniczo-odżywczych jest produktem zakazanych dla osób z cukrzycą. A to za przyczyną glukozy i fruktozy. Spożycie miodu momentalnie podnosi poziom cukru we krwi. Czym to grozi diabetykowi nie trzeba chyba przypominać. Mimo wielu przeciwwskazań i to nie tylko dla chorych na cukrzycę warto ten słodki smakołyk mieć w swojej spiżarni. Diabetyk wcale nie musi się wyrzekać spożywania miodu, bo jego niewielkie ilości nikomu nie zaszkodzą. Jakie to są „niewielkie ilości”? O to najlepiej zapytać lekarza. Miód nie tylko je się łyżeczkami ale często dodaje się do mleka, herbaty albo sporządza się miodowo-czosnkowe specyfiki. Ponadto miód stosowany jest w leczeniu ran i z pewnością diabetycy mogą miód do tego wykorzystać. Człowiek dorosły może spożywać dziennie 100-150 g miodu w kilku porcjach, najlepiej na 1,5- 2 godziny po posiłku. Diabetyk raczej nie może sobie na to pozwolić ale dla smaku od czasu do czasu łyżeczka słodkości nie zaszkodzi.
Remedium na hipoglikemię
Jest sytuacja, w której sięganie po miód jest dla cukrzyków usprawiedliwione. Ponieważ powoduje on wzrost glukozy we krwi i dochodzi do tego bardzo szybko (składniki zawarte w miodzie są wchłaniane przez organizm bardzo szybko, w ciągu 15 minut, a proces ten rozpoczyna się już w jamie ustnej), jest on znakomitym remedium na hipoglikemie. Kiedy więc pojawiają się charakterystyczne objawy sygnalizujące poważny spadek cukru we krwi, wystarczy zjeść łyżeczkę miodu, by już po chwili poczuć się lepiej. (sed)