Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi w domu?

Lekarz, aby ustalić, czy pacjent ma nadciśnienie tętnicze potrzebuje więcej niż jeden wynik pomiaru, ponad to pomiary ciśnienia wykonywane w gabinecie lekarskim mogą powodować tzw. „syndrom białego fartucha” i wpływać na podwyższenie ciśnienia nawet o 25-30 mm Hg.

Samodzielny pomiar w domu, gdy pacjent jest zrelaksowany jest doskonałym sposobem sprawdzenia wartości ciśnienia krwi, jest łatwy do wykonania i przyczynia się do poprawy współpracy pacjenta z lekarzem. W warunkach domowych zalecane jest  wykonywanie pomiarów przy użyciu ciśnieniomierzy elektronicznych półautomatycznych lub automatycznych z mankietem zakładanym na ramię.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Pomiaru ciśnienia krwi należy dokonywać zawsze o tej samej porze dnia np.: przed posiłkiem i przyjęciem leków ( najlepiej dwa razy dziennie). Pół godziny przed pomiarem nie powinniśmy pić herbaty, kawy ani palić papierosów, a bezpośrednio przed pomiarem ciśnienia należy w wygodnej pozycji przez kilka minut trochę odpocząć, wyciszyć się. Pomiar należy wykonać w wygodnej siedzącej pozycji, a rękę na której dokonujemy pomiaru stabilnie oprzeć na stole. Koniecznie pamiętaj, by ręka była rozluźniona a  ubranie nie uciskało ramienia . W trakcie pomiaru bezwzględnie nie należy się ruszać, ani rozmawiać. Kolejne pomiary należy wykonywać w odstępach minimum 10 minut.

Pamiętaj, aby pomiar był wiarygodny….

… należy prawidłowo założyć mankiet. Źle założony mankiet ( zbyt ciasno lub zbyt luźno) może uniemożliwić dokonanie pomiaru. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozmiar mankietu znajdującego się w zestawie lub sprawdzić jakiej szerokości mankiet można dokupić opcjonalnie do wybranego modelu ciśnieniomierza. Mankiet standardowy M służy do pomiaru ciśnienia u osób dorosłych. W przypadku osób otyłych lub z większym bicepsem, należy zastosować większy mankiet o rozmiarze L lub XL. Zastosowanie zbyt dużego lub zbyt małego  mankietu jest przyczyną błędu pomiaru. Wszystkie uzyskane wyniki pomiarów ciśnienia w domu należy zapisywać w dzienniczku i pokazywać lekarzowi podczas wizyty. Wiele ciśnieniomierzy posiada opcję zapamiętywania dokonanych pomiarów, co również umożliwia dokładną konsultację z lekarzem.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii KOŁA PSD, PROMOCJA i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.