PEN NIE TYLKO DLA DIABETYKÓW

PEN. Cukrzyca i OtyłośćUkazał się marcowo-kwietniowy numer magazynu „PEN. Cukrzyca i  Otyłość” a w nim m.in.:

PIONIERSKI PRZESZCZEPprof. dr hab. med. Andrzej Chmura

Po raz pierwszy w Polsce dokonano tzw. wyprzedzającego przeszczepu trzustki. Bez nerki – samej trzustki. Udaną operację wykonano Małgorzacie Rudnik kilka miesięcy temu w warszawskim szpitalu „Dzieciątka Jezus“.

– Przeszczepienie trzustki jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ chory dostaje cały funkcjonujący narząd – zapewnia prof. dr hab. med. Andrzej Chmura, chirurg i transplantolog, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie.

– Jest już sprawdzone od wielu lat, że to najlepsze rozwiązanie dla chorego z cukrzycą, zwłaszcza jeśli ma stany hipoglikemii. Zwyczajna insulinoterapia nie jest dla niego rozwiązaniem, bo każdy taki stan hipoglikemii może się skończyć śmiercią, zwłaszcza jeżeli chory nie odczuwa objawów niedocukrzenia. A są tacy. Dlatego osoby z cukrzycą typu 1, najlepiej będą funkcjonować po przeszczepieniu trzustki, która jeśli wszystko przebiega prawidłowo, działa jak u zdrowego człowieka. Taki pacjent pozbywa się całkowicie cukrzycy.

ATUTY DWÓCH KÓŁEK

Rowerowe przejażdżki w ramach rekreacji lekarze polecają wszystkim, niezależnie od wieku. Dosiadać roweru mogą osoby po zawałach i wylewach, z otyłością i nadciśnieniem tętniczym, czy znerwicowane i zestresowane. Medycznych przeciwwskazań do jazdy jest niewiele. Z roweru powinny raczej zrezygnować osoby z poważnymi zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i dużych stawów, trudną do korekcji wadą wzroku, chorobami infekcyjnymi, w zaawansowanej ciąży oraz w razie kłopotów z błędnikiem.


Korzyści z jazdy na rowerze

Pomaga schudnąć. Pedałując, można stracić zbędne kilogramy i pozbyć się cellulitu. Jeżdżąc w miarę wolno, w czasie godziny spala się ok. 300 kcal, przy szybkiej jeździe – nawet ok. 600 (na stronie www.cyf-kr.edu.pl/rowery jest „rowerowy kalkulator energetyczny“, który pozwoli wyliczyć, ile kalorii spaliliśmy podczas wycieczki). Ćwiczy mięśnie, poprawia sylwetkę. Podczas jazdy najmocniej pracują łydki, ale też mięśnie ud i pośladków, co wpływa na ich wysmuklenie. Przy jeździe pod górę pracują mięśnie przedramion i klatki piersiowej. Także pozostałe, m.in. mięśnie brzucha czy grzbietu, nie pozostają nieruchome – rozciągają się i nabierają większej sprężystości. Taki ruch znakomicie wzmacnia także mięśnie pleców podtrzymujące lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Trzeba jednak pamiętać, aby mieć odpowiednio ustawione siodełko. Jeżdżenie ze zbyt wyprostowaną sylwetką, choć wygodne, powoduje, że każda nierówność terenu odczuwana jest przez kręgosłup i może stać się przyczyną jego nadwerężenia.

Usprawnianie . . .

Usprawnia stawy, wzmacnia kości. Jazda na rowerze usprawnia też stawy kolanowe i skokowe, poprawiając ich ruchomość. Należy jednak pamiętać, że jazda powinna być rytmiczna i dostosowana do naszych możliwości. Nie można forsować organizmu. Wycieczki rowerowe są również zalecane osobom cierpiącym na osteoporozę. Konieczne jest jednak bardzo uważne jeżdżenie i unikanie upadków. Wzmacnia serce. Rower to wspaniały „lek“ nasercowy – podczas wysiłku rośnie liczba uderzeń serca na minutę, a w związku z tym krew szybciej krąży, co sprzyja lepszemu dotlenieniu narządów wewnętrznych. Regularna jazda sprawi, że będzie ono bardziej wydolne, a zadyszka i zmęczenie przestaną być problemem.

TERAZ NAPRAWDĘ ŻYJĘ

Jest to historia dziewczyny, która od wielu lat choruje na cukrzycę. Jej życie odmieniło się po przyjeździe do Londynu, gdzie choroba przestała być jej wrogiem. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i jak na dzień dzisiejszy wciąż nieuleczalną. W zależności od wieku zachorowania, ciężka w początkowym stadium do zaakceptowania. Pojawia się bunt, złość, żal, płacz i pretensje do całego świata, dlaczego to właśnie mnie spotkało? Ale na końcu ciemnego tunelu pojawia się światełko, które może przeobrazić się w płomień, który oświeci ten mroczny tunel życia diabetyka.

Małgosia ma 30 lat, a od siedemnastu choruje na cukrzycę. Dokładnie pamięta ten dzień, kiedy zdiagnozowano u niej chorobę. Pamięta, przez co przechodziła przez te wszystkie lata, jak musiała nauczyć się z nią żyć dzień po dniu. Teraz, po siedemnastu latach, zaczęła tak naprawdę żyć i czerpać radość z życia.

WINOWAJCA – HORMON STRESU

Osoby starsze często popadają  w depresję, która sprzyja też rozwojowi cukrzycy. Zapobiegać obu tym schorzeniom może aktywność fizyczna, właściwa dieta i utrzymywanie niskiej masy ciała. Naukowcom z Uniwersytetu Northwestern (USA) po raz pierwszy udało się wykazać, że przewlekła depresja u osób starszych, która nasila się z czasem, może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Do takich wniosków doszli po 10. latach badań prowadzonych na grupie 4681 osób, mężczyzn i kobiet, w wieku 65 lat i starszych. Analizowali związek między objawami depresji utrzymującymi się u pacjentów na przestrzeni czasu a ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Jest to postać cukrzycy, która dotyka najczęściej osoby po 65. roku życia, głównie z nadwagą lub otyłością i mało aktywne fizycznie. Badacze wykazali, że przewlekła depresja podnosiła prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2. niezależnie od innych czynników ryzyka tego schorzenia, np. nadwagi czy otyłości. Na związek ten nie wpływał również poziom białka C-reaktywnego. Wiadomo, że jego poziom rośnie wraz z nasileniem procesów zapalnych, które mają udział w rozwoju cukrzycy. Kortyzol obniża wrażliwość tkanek Za obserwowaną zależność, prowadząca badania Mercedes Carnethon obwinia wysoki poziom hormonu stresu, kortyzolu, u osób z depresją. Duże stężenie kortyzolu we krwi może prowadzić do obniżenia wrażliwości tkanek na insulinę, hormonu regulującego poziom glukozy we krwi. A to istotnie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, wyjaśnia badaczka. Kortyzol wpływa też na odkładanie się tkanki tłuszczowej na brzuchu, czyli na tzw. otyłość brzuszną, która jest kolejnym czynnikiem ryzyka cukrzycy.

W NUMERZE TAKŻE:

  • Odchudzone kontrakty, czyli rozmowa z doc. Ewą Semetkowską-Jurkiewicz, konsultantką wojewódzką w dziedzinie diabetologii województwa pomorskiego o nowych kontraktach , kolejkach i czasie oczekiwania na wizytę u diabetologa.
  • Można leczyć się taniej – o nowej liście leków refundowanych, przykłady, ceny preparatów) dla diabetyków.
  • Kłopoty urologiczne mężczyzn z cukrzycą – rzecz o tzw. pęcherzu neurogennym i  o przeroście prostaty w długotrwałej cukrzycy u mężczyzn po 50.roku życia.
  • krzyżówka z nagrodami i inne stałe rubryki.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii ARCHIWUM. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.