Nie ma przeciwwskazań
Przyjęło się, że diabetyk nie może pić alkoholu, mocnej herbaty czy kawy. Nie do końca jest to prawda. W świetle najnowszych badań niektóre z używek nie muszą być wykreślone z menu osoby z cukrzycą. Ameryki nie odkryję, gdy stwierdzę, że spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, zbyt mocnej kawy, palenie papierosów szkodzi każdemu.
Osoby chorujące na cukrzycę mogą spożywać kawę, jeśli nie ma innych przeciwwskazań zdrowotnych. I wcale nie trzeba szukać specjalnych kaw, ekologicznych, zbożowych itp. Jakiś czas temu była reklamowana specjalna kawa dla diabetyków. Skoro „specjalna” to i cena była niezwykła. Okazuje się, że osoba chora na cukrzycę może pić normalną kawę naturalną, jaką kupi w każdym niemal sklepie spożywczym. Może to być kawa ziarnista albo rozpuszczalna. Z kofeiną albo bezkofeinowa. Rzecz w tym, aby zachować zdrowy rozsądek. Nawet 3- do 5 małych kaw dziennie diabetykowi nie zaszkodzi. Oczywiście bez cukru i dodatków takich , jak śmietanka, mleczko czy inne słodkości i aromaty.
Nie ma przeciwwskazań
Chociaż na temat picia kawy zdania naukowców są podzielone to jednak niektórzy twierdzą, że ryzyko cukrzycy typu 2 może się obniżyć nawet o 25%, gdy wypijamy codziennie co najmniej 3 filiżanki kawy. Tak czy inaczej nie ma ogólnych przeciwwskazań, aby osoby z cukrzycą musiały koniecznie zrezygnować ze spożywania kawy. Dodam, że ten czarny napój, którym często rozpoczynamy dzień albo którym chcemy poprawić sobie nastrój posiada trochę korzystnych składników dla zdrowia, w tym minerały takie, jak magnez, potas, sód i wapń. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość spożywanej kawy może powodować wiele niekorzystnych objawów, do jak: nadmierną pobudliwość, arytmię serca, bezsenność czy problemy żołądkowe. (sed)