Kto chciałby trafić do szpitala?

Sen. Bezdech sennyKovid nie rezygnuje! Oficjalne komunikaty informują o zwyżce zachorowań. Jednocześnie „większa połowa” albo nie poddaje się testom albo wykonuje testy we własnym zakresie . Nie są one ujmowane w oficjalnych statystykach i tak naprawdę nie wiemy ile osób w Polsce  albo choruje albo też chorowało. Od niedawna osoby 60+ mogą przyjąć drugą dawkę szczepionki przypominającej, czyli  chroniącą nas przed szpitalem. Piszę „przed szpitalem”, bo wielu z nas myśli, że szczepionka ochroni nas skutecznie przez zarażeniem się kovidem. Tak nie jest. Zobaczmy, jak zachowujemy się w sklepie. Mało kto używa  rękawiczek jednorazowych, chociaż w sklepie  i na stacjach  paliw takie rękawiczki są. Mało kto dezynfekuje ręce po ich dokładnym wymyciu. Z uwagi na to, że kovid wraca, i to z wielkim rozmachem, zachodzi pytanie czy szczepić się już teraz czy czekać na lepszą szczepionkę, która rzekomo ma się pojawi we wrześniu. Jak to mówią : lepszy gołąb w garści niż na dachu pięć.  Osoby chore na cukrzycę nawet nie powinny się zastanawiać. Szczepmy się już teraz. ! Nie czekajmy! Co daje nam szczepionka? Przede wszystkim to, że gdy się zarazimy (w sklepie, w windzie, na spotkaniu u rodziny) to przebieg ten choroby będzie łagodny i zbędna będzie hospitalizacja. Kto chciałby trafić do szpitala? Wymioty, ból gardła, kaszel, rozwolnienie, gorączka do 39 stopni, bóle  kręgosłupa, złe samopoczucie, brak siły, zmęczenie – to główne symptomy zarażenia się kovidem nowej generacji. Co robić?  Brać tabletki  zbijającej gorączkę (np. aspirynę) i rozwolnienie. Syrop przeciwkaszlowy. Nie przemęczać się a w razie niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza.

Warto mieć IKP

Osoby, które posiadają  konto na IKP mają zadanie ułatwione. Poprzez IKP można  wybrać punkt szczepień i zaplanować  miejsce i termin szczepienia. Ci, którzy nie zdecydowali się na założenie takiego konta to właśnie nadarza się taka okazja. Warto mieć takie konto. Jeśli nie potrafimy sami poradzić sobie z komputerowymi (telefonicznymi) poprośmy kogoś , kto jest w tych sprawach biegły. Warto!

(sed)

Ten wpis został opublikowany w kategorii PROFILAKTYKA i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.