Diabetyk też choruje na grypę
Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na różnego rodzaje infekcje górnych dróg oddechowych. Sezon przeziębień już się rozpoczął. Wokół nas mamy wiele osób zakatarzonych i kaszlących. Jak odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia? Obie infekcje wywołane są przez wirusy i dotyczą górnych dróg oddechowych.
Objawy i powikłania
Na infekcje wirusowe szczególnie narażone są osoby chore przewlekle, w tym także pacjenci z cukrzycą. Grypa w Polsce jest notowana szczególnie często wśród dzieci do 14 roku życia. Na grypę częściej chorują osoby przemęczone, źle odżywiające się, ciężko pracujące fizycznie. Obserwuje się liczne powikłania pogrypowe, które są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Do objawów grypy należą: bardzo wysoka gorączka, która w ciągu 3-5 dni od zarażenia może wzrosnąć do 39-41 stopni C, dreszcze, silny ból głowy, światłowstręt, bóle mięśniowe, bóle stawów i gardła. Pacjenci mają trudności z koncentracją uwagi, są bardzo osłabieni. Ponadto, nie mają apetytu i czują się bardzo zmęczeni. Uczucie wyczerpania i rozbicia pojawia się na początku choroby, ale może utrzymywać się nawet przez 2-3 tygodnie od momentu ustąpienia infekcji. U pacjentów z cukrzycą dochodzi do wzrostu poziomu cukru we krwi i nasilenia zaburzeń metabolicznych.
Powikłania
Do powikłań grypy należą: niewydolność oddechowa, zapalenie płuc, zapalenie spojówek, zaostrzenie choroby wieńcowej serca, niewydolność nerek, a nawet zgon. Często dochodzi do zapalenia zatok obocznych nosa, zapalenia krtani, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy też ostrego zapalenia nerek.