JAKI WYBRAĆ GLUKOMETR? Który lepszy?

Glukometr Glucocard 01 - mini plusJaki glukometr?

W aptekach i sklepach medycznych dostępnych jest coraz więcej typów glukometrów o różnorodnych funkcjach i parametrach. Pacjenci liczą, że lekarz prowadzący pomoże im w wyborze najbardziej odpowiedniego dla nich urządzenia.  Wiadomo, że prawidłowa obsługa glukometru jest podstawowym warunkiem dobrej samokontroli przez pacjenta przebiegu i leczenia cukrzycy. Codzienna, samodzielna kontrola poziomu glukozy należy do podstawowych, obowiązkowych czynności osoby chorej na cukrzycę. Dobierając odpowiedni glukometr trzeba uwzględniać przede wszystkim stopień samodzielności i przygotowania pacjenta.

Jaki model? Typ?

Jak podkreśla dr  Małgorzata Arciszewska  ze Specjalistycznego Ośrodka Internistyczno –Diabetologicznego w Białymstoku, trzeba uwzględnić przede wszystkim preferencje i  możliwości pacjenta, aby chętnie korzystał ze sprzętu, by nie sprawiało mu to trudności. Dużą rolę odgrywa tu jego poziom edukacji ogólnej i sprawność manualna. Diabetolodzy coraz częściej mają możliwość bezpośredniego nadzorowania pacjentów. Polecając im określony typ glukometru, zwracają uwagę na oprogramowanie komputerowe, przystosowane do ściągania i opracowywania danych z pamięci urządzenia na komputerze w poradni diabetologicznej.

– Pacjenci najchętniej wybierają ten typ glukometru, który najbardziej spełnia ich oczekiwania – zauważa dr Arciszewska. – Osobom starszym wystarcza prosty model, młodsi, którzy chętniej sięgają po gadżety, zwracają uwagę na nowoczesny desing urządzenia, a zwolennicy komputerów na to, jak wiele glukometr posiada funkcji i jak dużą ma pamięć.

Nastolatki wybierają zwykle glukometry bardziej kolorowe, nowoczesne, o atrakcyjnym wyglądzie. Nie mają też kłopotów z posługiwaniem się bardziej skomplikowanymi funkcjami urządzenia, np. odczytywaniem danych i przesyłaniem ich pocztą elektroniczną do lekarza prowadzącego.

Pacjenci z cukrzycą typu I, którzy właściwie nie rozstają się z glukometrem, w praktyce korzystają z kilku, dobierając je w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdują. Jeden mają w domu, drugi w pracy czy w szkole. Jeszcze inny okazuje się najwygodniejszy do pomiarów w podróży. Młodzi ludzie potrzebują często dwóch – trzech glukometrów. Te domowe mogą być bardziej skomplikowane w obsłudze. Natomiast te do szkoły – jak wynika z doświadczenia – powinny być bardziej proste i dyskretne, by uczeń mógł łatwo i szybko dokonać pomiaru glukozy, bez zwracania uwagi otoczenia.

Mnogość funkcji a sprawność manualna

W coraz to większej ilości różnych funkcji, pojawiających się w coraz to nowszych modelach  łatwo się pogubić, dlatego przy wyborze glukometru lekarze powinni zwracać też uwagę na możliwości manualne pacjenta oraz dostępność i rodzaj pasków testowych. Nie wszystkie nowoczesne rozwiązania sprawdzają się w praktyce, zwłaszcza gdy glukometr ma być używany przez osobę starszą. Dla tych pacjentów najważniejsze jest, aby obsługa aparatu mierzącego stężenie glukozy we krwi była nieskomplikowana.

– Osobom w tej grupie wiekowej nie są potrzebne rozbudowane programy w pamięci glukometru – zauważa dr Arciszewska. – Kłopot może im sprawiać np. konieczność skalibrowania urządzenia przed rozpoczęciem używania każdego nowego opakowania pasków. Ze względu na ograniczenia manualne istotny jest rozmiar paska stosowany w glukometrze i sposób nakładania kropli krwi na pasek. W przypadku pacjentów słabo widzących, cierpiących na retinopatię cukrzycową, warto też zwrócić uwagę na wyświetlacz przyrządu, czy jest odpowiednio duży oraz czy glukometr posiada funkcję głosową.

(bram)

 


Ten wpis został opublikowany w kategorii GLUKOMETRY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.