Osoba chora na cukrzycę nie ma wypisanego tego na czole ani na plecach. Tego, że należy do wielkiej grupy diabetyków, a więc osób , którym teoretycznie niczego nie można. To nie jest wskazane, tego należy unikać, tego nie robić, z tego rezygnować. To często usłyszymy u diabetologa. Chciałoby się wtedy zadać legendarne już pytanie: To jak żyć? Osoba z cukrzycą to osoba, jak każda inna. Pracuje albo uczy się. Ma męża, dzieci albo będzie miała w najbliższej przyszłości. Funkcjonuje w społeczeństwie, chodzi na mecze, koncert albo ogląda telewizję czy śledzi Internet. Świadomy diabetyk, nawet ten najmłodszy zdaje sobie sprawę z ograniczeń w związku z chorobą ale wcale nie musi być dyskryminowany: ani czynnie, ani też biernie. Czy może wypić sok pomarańczowy ? A może tylko sok jabłkowy? Powinien odstawić sok z granatu?
Ile i jak często?
Jest rzeczą oczywistą, że diabetyk też chodzi do restauracji czy kawiarni, uczestniczy w przyjęciach, imieninach, weselach. I co wtedy? Może pić tylko wodę, bo ten napój jest dla niego najlepszy, najbezpieczniejszy? Nie dajmy się zwariować. Mimo wyraźnych zakazów, osoby z cukrzycą mogą, a nawet powinny zachowywać się normalnie. Bez przesady. W zakresie napojów najważniejszą kwestią jest sprawa częstotliwości i ilości jednorazowego spożywania napojów. Jedna sprawa jest bezsporna _ unikajmy napojów słodzonych!
Sok? Wino? Piwo?
Jeśli więc wybierzemy sok z pomarańczy, jabłek czy sok z granatu – to najlepiej wyciskany ze świeżych owoców. Diabetyk może pić kawę bez problemu. Nawet 3- 5 razy dziennie. Oczywiście bez cukru i innych dodatków. Kilka małych kaw w ciągu dnia może okazać się nawet zbawienna dla osoby chorej na cukrzycę. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań naukowców. Trochę gorzej ma się z piwem. I to niezależnie czy jest to piwo alkoholowe czy bezalkoholowe. Mają duży indeks glikemiczny (90-110). To z alkoholem powoduje gwałtowny wzrost glukozy we krwi. Ale jeśli chcemy poczuć jego smak i zapach to sporadycznie możemy pół szklanki wypić po wcześniejszym sprawdzeniu poziomu cukru we krwi. Mniejszy poziom – możemy zrobić łyka, albo jak to jest w reklamie – grzdyla. Ale jednego. Wino (czerwone) obniża poziom cukru ale większe ilości mogą narobić nam wiele kłopotu. Dlatego, jeśli już bardzo chcemy i musimy wypić to nie więcej niż 20g kobiety i 30g mężczyźni dziennie. Powiedzmy : dla smaku albo dla towarzystwa.
Wodę możemy bez ograniczeń?
Za to wodę możemy pić bez ograniczeń. Tę gazowaną i bez gazu. Dotyczy to też herbaty. W świetle ostatnich badań najlepsza, najkorzystniejsza dla organizmu (i to nie tylko dla diabetyków) jest herbata czarna. Można też dla urozmaicenia pić herbaty owocowe i ziołowe. Z tym, że jeśli pijemy zioła, bardzo nam smakują i napój ten serwujemy często, lepiej poinformować o tym naszego diabetologa i uzyskać jego akceptację. (sed)