Bez soli? Ale jak to?

Sól jest niezbędna dla naszego organizmu. Ma wpływ na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i regulacji gospodarki wodnej, jest składnikiem płynów komórkowych oraz tkankowych. Potrzebna jest do odpowiedniej pracy układu mięśniowego i nerwowego. Nadmiar soli sprzyja cukrzycy.

Sól w nadmiernej ilości szkodzi.

Przyczynia się m.in. do zatrzymywania wody w organizmie, a w konsekwencji wzrostu ciśnienia tętniczego. Nadmiar soli obciąża również nerki. Sól powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu i może przyczyniać się do zachorowania na osteoporozę.

Są również przypuszczenia, że sól ma wpływ na powstawanie nowotworów żołądka, cukrzycy typu 2., otyłości, udarów mózgu, wylewu, niewydolności krążenia i innych problemów zdrowotnych.

Zapotrzebowanie zaspokojone.

Dzienne spożycie soli (dodanej w procesach kulinarnych i zawartej w produktach spożywczych) nie powinno przekraczać 5 g (1 płaska łyżeczka). Do wyeliminowania soli z diety, choć wydaje się to niemożliwe, można się przyzwyczaić. W codziennej diecie sól znajduje się nie tylko w potrawach, które sami solimy, ale również w gotowych produktach. Dodawana jest np. do pieczywa, ketchupów, zup w torebkach, kostek bulionowych i innych dań typu instant. Ilości te niejednokrotnie pokrywają lub nawet przekraczają dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Naukowcy podkreślają, że przygotowanie świeżych posiłków radykalnie redukuje poziom soli.

Zapomnijmy o soli

Trudno jest zrezygnować z używania soli. Przyzwyczailiśmy się solić ziemniaki, smażoną cebulkę, frytki, mięso. Spróbujmy  w ramach eksperymentu sól odstawić na jeden tydzień. Będziemy się męczyć. Ale krótko. Okazuje się, że łatwiej zrezygnować z soli niż z cukru. Ziemniaki  czy marchewka gotowane na parze (parowane) są smaczniejsze i bardziej wartościowe niż gotowane tradycyjnie. Parowane bez soli!  Po jakimś czasie zapomnimy o soli i dodanie jej nawet w niewielkich ilościach będzie zbędne. Wszystko  co posolone okaże się dla nas zbyt słone. I to będzie dowód, że  możemy zrezygnować z jej kupowania. Organizm szybko nam za to podziękuje.  (sed)

Ten wpis został opublikowany w kategorii DIETA DIABETYKA i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.